top of page

- Samuel Butler - 

„Ľudia sú vždy dobrá spoločnosť
keď robia to, čo ich skutočne baví. “
VD9-3534006.jpg
História rumu
na Mauríciu

Sopečný ostrov Maurícius je pre znalcov kvalitných rumov zárukou výnimočných žážitkov. 

 

Prvé zmienky o výrobe alkoholu z melasy ako druhotného produktu po spracovaní cukrovej trstiny na trstinový cukor boli datované už za obdobia holandských kolonizátorov. Nazývali ho Arak. 

 

Ako prví začali ostrov osídľovať od roku 1598. Z Indonézie na Maurícius priviezli okrem iných plodín a zvierat aj cukrovú trstinu. Tej sa tu začalo výnimočne dariť hlavne kvôli tropickému podnebiu, teplu a častým zrážkam. Okrem podnebia to bola aj sopečná pôda na ktorej cukrová trstina rastie a ktorá jej dodáva všetky potrebné živiny. 

 

Tradícia výroby rumu pokračovala celým historickým spektrom počas obdobia francúzskej kolonizácie /1715 - 1810/ ako aj anglickej kolonizácie /1810 - 1968/. Pôvodný nápoj námorníkov a pirátov sa časom zmenil na alkohol vyhľadávaný šľachtou a milovníkmi kvalitného pitia. 

 

Napriek osamostatneniu Maurícia v roku 1968 sa výroba rumu nezastavila a do dnešných čias sa zachovalo niekoľko známych výrobcov svetovo uznávaného rumu.

VÝROBA

Tento tropický raj sa radí medzi špičku vďaka kvalitným vstupným surovinám, tradičným postupom výroby v kombinácii s modernými technológiami a hlavne srdcu s ktorým sa rumy na Mauríciu vyrábajú.

 

Základom výnimočnej kvality našich rumov je kombinácia viacerých faktorov.

Najkvalitnejšie vstupné produkty: krištáľovo čistá voda, výberová cukrová trstina zbieraná ručne, kvalitné kvasinky.  Na všetky fázy výrobného procesu dohliadajú odborníci s dlhoročnými skúsenosťami.

Tajomstvo chuti a vône je ukryté v starej receptúre.

iStock-910283434.jpg
iStock-510978703.jpg
FERMENTÁCIA

Príprava najvhodnejších kvasiniek trvá 12 hod, následne ďalších 12 hod trvá proces kvasenia.

Žiadaný výsledok sa dostaví už za 24 hodín. Pri fermentácii sa uvoľnuje teplo preto je dôležité zabezpečiť  konštantnú  teplotu v priestoroch kde fermentácia prebieha a nemala by presiahnuť 35°C.

Z tohoto dôvodu je tropická klíma pre fermentáciu ideálna.

DESTILÁCIA

Naše rumy sú destilované spôsobom "column still".

Destilačné kolóny dosahujú teplotu až 120°C.  

 

Na začiatku destilácie sa oddelia všetky nežiadúce zložky.  Následne uložíme surovinu do veľkej kade známej ako "column classic" kde dôjde k oddeleniu alkoholu od iných prchavých látok. 

 

Destiláciou sa výrazne zvyšuje percentuálny podiel alkoholu.

Naše rumy sú destilované trikrát s dôrazom na vysokú kvalitu, čistotu a jemnosť.

142863868_489573265370888_40588951196437
iStock-599463060.jpg
zrenie

Po zložitom procese destilácie sa rum musí nechať odležať.

Rumy skladujeme v kadiach z nehrdzavejúcej ocele po dobu 4 až 6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa postupne zníži obsah alkoholu a získame tým príjemnú okrúhlosť a plnosť chuti. Proces zrenia pokračuje dlhoročným uskladnením rumu vo francúzskych dubových sudoch. 

Vďaka dôkladne vyberaným sudom sa nám podarilo dosiahnuť výnimočné chute po vanilke exotickom korení a dreve.

Plnenie & 
distribúcia

Jedinečnosť našich rumov dopĺňajú kvalitné fľaše z masívneho skla s  korkovými úzávermi.

Plnenie a etiketovanie prebieha výlučne ručne. Celý proces výroby našich produktov podlieha prísnej kontrole kvality.

Unikátnosť značky Royal Rhum a Vintage of  Mauritius je okrem prvotriednej kvality vstupných produktov, starej receptúry, procesu spracovania a zrenia taktiež v limitovanom počte fliaš.

daniel_pazdur-royal_rum-labelling-maurit
bottom of page